Çekmeköy Belediyesi Dijital Arşiv Projesi

İstanbul Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezi’nde  “Bilişim Zirvesi’13”düzenlendi. Dijital Arşiv Projesi vatandaşların ve ilgililerin beğenisine sunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bilişim Zirvesi’nde Çekmeköy Belediyesi Dijital Arşiv standını ziyaret ederek projeyi inceledi ve başarı dileklerini iletti.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz,“İstanbul’da Modern ve Model olma yolunda ilerleyen Çekmeköy birçok alanda olduğu gibi bu alanda da yeniliklerin öncüsü olmaya devam edecek. Aralık ayında bitmesi planlanan bu proje ile vatandaşlarımızın yaşam standardı ve kalitesi artacak, hatalar en aza indirgenecek, iş süreçlerinin hızlı, etkin ve daha verimli bir hale gelecek. Sorunları çözen, geleceği yapılandıran belediyecilik anlayışımız ile geleceğe emin adımlar atacağız” dedi.

2012 Yılı Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Ajansımızdan destek almaya hak kazanmış olan Çekmeköy Belediyesi uygulanan Çekmeköy Elektronik Belge ve Dijital Arşiv Projesi (ÇEBDA) ile iş süreçlerinin hızlı, etkin, daha verimli bir hale getirilmesini ve bürokrasinin azaltılmasını hedefliyor. Bu proje sayesinde, işlem yapmak isteyen vatandaşa hızlı dönüş yapılarak birden fazla kullanıcı aynı anda ve kısa sürede ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelere ulaşabilecek. Böylece haftalar ve aylarca süren bilgi alım süreci, artık tek tuşla halledilip zaman ve insan gücü kaybı minimize edilecek.

Çekmeköy Belediyesi, 2013 yılının Ocak ayında başlattığı bu projeyi, Aralık 2013’e kadar tamamlamayı hedefliyor. Proje kapsamında oluşturulan 25 kişilik personel kadrosu birleşme öncesi dört belde belediyesinin arşivleri de dahil olmak üzere vaka dosyalarını tek tek dijital ortama aktarıyor.

ÇEBDA ile bilgi teknolojilerinden yararlandırılan vatandaş, yönetim ve kontrol sürecine dahil edildiği için sivil denetim eskiye oranla belediyede daha fazla hissedilecek. Bu sayede yaratılan farkındalık sonucunda kamu kurumlarına karşı var olan ön yargı ortadan kaldırılarak, vatandaş ve belediye arasındaki bağ güçlenecek, belediyeye olan güven artacak.

Proje ile hatalı dosyalama ve belge kayıplarından doğacak kurumsal sorumlulukların ve hak mahrumiyetlerinin önüne geçilecek. Ayrıca, fiziki kullanımdan kaynaklanan yıpranmalar ortadan kaldırılarak belgelerin kullanım süresi uzatılacak, kontrolsüz kağıt sarfiyatının önüne geçilerek “Kağıtsız Belediye” hedefine bir adım daha yaklaşılacak.

Çekmeköy Belediyesi, bu örnek uygulamayla henüz gelişmekte olan bilişim sektöründeki istihdama da katkı sağlamayı hedefliyor.

About Sayısal Arşiv

Sayısal Arşiv Yönetim Sistemi bir Mobinva Ltd Şti ürünüdür. Sayısal arşiv ve servis büro hizmetlerine yıllarını vermiş birikimli ve eğitimli bir kadroyla 2015 yılında faaliyete başlamış ve 2015 1. çeyrekte 100+ müşteriye ulaşmıştır. Bilgi ve Belgenin yönetimine, güvenliğine ve erişebilirliğne önem veren, kullanıcı odakli ve mevzuata bağlı çalışmayı ilke edinmiş bu kadroyla belgelerinizi, dokümanlarınızı ve diğer dijital verilerinizi güvenle saklar, dilediğiniz yerden ulaşırsınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *